Najlepsze i najtańsze opony w Sosnowcu – odwiedź sklep i hurtownię Auto Parts!

Opony samochodowe to jedna z najważniejszych części eksploatacyjnych każdego pojazdu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele zależy od opon. Opony samochodowe mają wpływ na komfort jazdy, kierowalność samochodu, szybkość reakcji na ruchy kierownicą, długość drogi hamowania, a także sprawne przenoszenie siły napędowej z silnika na koła, a zatem również i na dynamikę auta. Oczywiście, opony mają także w pewnym stopniu wpływ na wygląd zewnętrzny samochodu.

Opony samochodowe

Jednak najważniejsze jest to, że bez sprawnych opon nie zadziała układ hamulcowy, aktywne systemy bezpieczeństwa, ani kierowca nie będzie mógł wykonać szybkich manewrów, które mogą być konieczne, aby uratować zdrowie, mienie i życie.

Sprawne opony, czyli jakie?

Sprawne opony to nie tylko opony z odpowiednio wysokim bieżnikiem. Oprócz niego wpływ na stan opony ma kilka innych rzeczy, na przykład nieuszkodzone ściany boczne czy szczelna stopka, która zapewnia szczelność opon. Sprawne opony to opony o odpowiednim rozmiarze, zalecanym przez producenta samochodu. Sprawne opony to opony, dobrane do odpowiedniego sezonu.

Jakie rodzaje opon można stosować we współczesnych samochodach?

Jakie opony kierowcy mają do wyboru?

  • Opony zimowe – bieżnik takich opon dostosowany jest do warunków późnojesiennych i zimowych. Opony są miękkie w niskich temperaturach, dzięki czemu zapewniają przyczepność na zimnych nawierzchniach. Bieżnik jest dostosowany do jazdy po śniegu (liczne lamelki, ostre kanty klocków bieżnika) i pośniegowym błocie, a także do odprowadzania wody i błota sprzed czoła opony. Opony zimowe należy montować wtedy, gdy średnia temperatura spada poniżej 7 st. Celsjusza.
  • Opony letnie – bieżnik takich opon dostosowany jest do jazdy w warunkach wiosenno – letnich i wczesnojesiennych. Opony są twarde w wysokich temperaturach, dzięki czemu zapewniają odpowiednią przyczepność na nagrzanych nawierzchniach. Bieżnik opon dostosowany jest do odprowadzania wody deszczowej sprzed czoła opony, a klocki bieżnika o łagodnych krawędziach do zapewnienia najlepszej przyczepności i krótkiej drogi hamowania.
  • Opony całoroczne – mieszanka gumowa i kształt bieżnika dostosowane są do jazdy o każdej porze roku. Opony mają jednak nieco mniejsze osiągi (nie nadają się do aut sportowych czy pojazdów z silnikami o wysokiej mocy) i szybciej się zużywają.


Kierowca może wybierać spośród opon budżetowych (najtańszych), średniej klasy oraz opon premium. Opony budżetowe to rozwiązanie dla spokojnego kierowcy. Opony premium – dla wymagającego. W niektórych autach konieczne jest stosowanie opon typu run flat, które umożliwiają jazdę nawet po przebiciu (z ograniczoną prędkością i o zasięgu do około 70 km). W sprzedaży są też opony ekologiczne, o ograniczonych oporach toczenia (nieznacznie wpływają na zmniejszenie zużycia paliwa).

Na ile wystarcza komplet opon?

Można przyjąć, że przy odpowiedniej eksploatacji i właściwym serwisowaniu, komplet opon sezonowych (zimowych, albo letnich) powinien wystarczyć na ok. 5 lat. Po tym czasie należy je wymienić na nowe, gdyż ich bieżnik będzie zbyt mocno zużyty. W przypadku opon wielosezonowych okres eksploatacji jest o 1 – 1,5 roku krótszy.

Opony trzeba wymienić na nowe, jeśli dojdzie do uszkodzenia ich ścianek bocznych, stopki, do trzeciego przebicia, albo drugiego przebicia w tej samej strefie opony.

Jak chronić opony przed zużyciem?

Specjaliści z firmy Auto Parts, najlepszego sklepu z oponami w Sosnowcu, doskonale wiedzą, jak chronić opony przed przyspieszonym zużyciem. Co należy zrobić?  

  • Utrzymywać odpowiednie ciśnienie w oponach.
  • Unikać sportowej jazdy, gwałtownego hamowania i ruszania z piskiem opon.
  • Unikać kontaktu bocznych ścian opon z krawężnikami albo innymi elementami, które mogą je uszkodzić.
  • Stosować kosmetyki do pielęgnacji bocznej ściany opon.
  • Przechowywać zdemontowane opony sezonowe w odpowiedni sposób.
  • Dbać o właściwie ustawioną geometrię zawieszenia w aucie i sprawne amortyzatory. Uszkodzenia tych elementów powodują przyspieszone zużycie ogumienia.
  • Należy rotować opony (zamieniać je miejscami) zgodnie z zaleceniami producenta auta. To zapewnia ich równomierne zużycie.

Jeśli chcesz kupić dobre opony – sklep z oponami zaprasza!

Auto Parts to sklep z oponami niedaleko Sosnowca (a także hurtownia opon w Sosnowcu, bo prowadzimy sprzedaż hurtową) serdecznie zaprasza. W naszej firmie znajdziesz ogromny wybór opon wszelakich typów. Sprzedajemy opony letnie, zimowe i wielosezonowe. Mamy w ofercie opony budżetowe, ekonomiczne, średniej klasy i premium, od najlepszych producentów.
Nasza firma należy do sieci ProfiAuto. Dzięki temu możemy zaoferować najlepsze ceny na rynku, ogromny wybór opon (a także części samochodowych) oraz profesjonalne doradztwo. Dzięki dostępowi do katalogów elektronicznych dobierzemy idealnie opony i wszelakiego typu części do Twojego samochodu. Prowadzimy sprzedaż opon w Sosnowcu dla klientów prywatnych, a także firm i warsztatów samochodowych. Nie czekaj – odwiedź nas! Zapraszamy do Dąbrowy Górniczej – Strzemieszyc na ulicę Majewskiego 220a.